PB100809 (1).jpg

Logo_Dziecko_w_sieci.jpg

czerwca 2019

Nadanie imienia

W myśl łacińskiej sentencji, „Verba docent, exempla trahunt” („Słowa uczą, przykłady pociągają”) uważamy, że przewodnikami, autorytetami i nauczycielami winni być sławni Polacy, laureaci Nagród Nobla. Polskimi Noblistami są:

• Maria Skłodowska-Curie – współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, autorka pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej, współodkrywczyni pierwiastków polon i rad. Nagrodę Nobla otrzymała w 1903 roku w dziedzinie fizyki, a w 1911 roku w dziedzinie chemii.
  • Henryk Sienkiewicz – prozaik i publicysta, korespondent z podróży po krajach Europy, Ameryce i Afryce. Jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich, autor wielu powieści historycznych. Światową popularność przyniosła mu powieść „Quo vadis”, za która otrzymał w 1905 roku Literacką Nagrodę Nobla.
  • Władysław Reymont – pisarz i publicysta, kurier dyplomatyczny, przedstawiciel nurtu realistycznego w prozie młodopolskiej. Za powieść „Chłopi”, w której ukazał epicki obraz życia polskiej wsi otrzymał w 1924 roku Literacką Nagrodę Nobla.
  • Czesław Miłosz – poeta, prozaik, eseista, tłumacz, od 1951 roku przebywający na emigracji. Profesor literatur i języków słowiańskich na Uniwersytecie Kalifornijskim w USA. Jego twórczość poetycka oraz eseje i powieści zostały uhonorowane Literacką Nagrodą Nobla w 1980 roku.
  • Lech Wałęsa – związkowiec i polityk, aktywny działacz wolnych związków zawodowych, współzałożyciel NSZZ „Solidarność”. W latach 1990-1995 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W 1983 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.
  • Wisława Szymborska – poetka, mistrzyni liryki osobistej i refleksyjnej skupionej wokół problemów współczesnego człowieka i jego miejsca w świecie. Tomy wierszy przyniosły poetce uznanie i Literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku.

ROTA ŚLUBOWANIA

My uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Oławie ślubujemy:
Wytrwale zdobywać wiedzę
Brać udział w życiu szkoły i środowiska
ŚLUBUJEMY!
Zachowywać się w sposób godny Polaka
Przeciwstawiać się przejawom agresji i wulgarności
ŚLUBUJEMY!
Przestrzegać Statutu szkoły
Czerpać ze wzorców, jakimi są nasi patroni-polscy nobliści