PB100809 (1).jpg

Logo_Dziecko_w_sieci.jpg

czerwca 2019

Opis sztandaru szkoły

Sztandar szkoły ma kształt kwadratu. Z prawej strony płat tkaniny jest czerwony. Czerwień, bowiem oznacza krew, którą niejednokrotnie nasz naród przelewał w obronie ojczystej ziemi Na tym tle, umieszczone jest godło państwowe. Godłem jest biały orzeł z głową ozdobioną złotą koroną, zwróconą w prawo. Przypomina on wszystkim Polakom, skąd pochodzimy, gdzie tkwią nasze korzenie. Dziób i szpony mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła orła symbolizują dążenia do najwyższego lotu, do pokonywania przeszkód i trudności. Są to cele, do których, pod kierunkiem nauczycieli, zmierzają nasi uczniowie.

Druga strona sztandaru ma kolor zielony, jak przyroda, która nas otacza. Zieleń symbolizuje, nadzieję, zwycięstwo i odrodzenie. W centralnej części widzimy otwartą księgę z logo szkoły i gęsie pióro. Za nimi znajduje się globus. Przedstawione atrybuty opasuje biało-czerwona wstęga, która nawiązuje do flagi narodowej i stanowi alegorię polskości. Książka, globus, pióro są symbolicznym odzwierciedleniem różnych dziedzin nauki i kultury, to również podstawowe źródła wiedzy i niezbędne atrybuty edukacji szkolnej.

W górnej części znajduje się napis zawierający nazwę szkoły: "Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów" u dołu umieszczono miejscowość; "w Oławie". Litery mają barwę starego złota, złoto, bowiem tradycyjnie jest symbolem najwyższych wartości, chwały oraz wiedzy.

Sztandar szkoły nawiązuje do idei bliskich założeniom Nagrody Nobla. Odzwierciedla otwartość polskie młodzieży na świat i zdobywanie wiedzy oraz trwanie w tradycji i kulturze przodków. Jest symbolem integracji szkoły. Ma gromadzić i jednoczyć młodzież, nauczycieli i rodziców wokół wspólnych wartości i zadań szkoły, tak jak kiedyś jednoczył średniowiecznych rycerzy czy Polaków w okresie niewoli.

Pamiętając o wymowie sztandaru, należy mu okazywać cześć. Eksponowany będzie w zaszczytnym miejscu i od dzisiejszego uroczystego dnia będzie uczestniczył w ważnych uroczystościach szkolnych i państwowych, zgodnie z ceremoniałem szkolnym.

Sztandar to symbol historii i tradycji szkoły.

Jest znakiem łączącym tych, którzy opuszczają jej progi,

Obecnych i przyszłych jej uczniów.

Opis logo szkoły

Logo szkoły stanowi czarna lub fioletowa litera „G”, na której ramieniu umieszczona jest nazwa miejscowości określająca siedzibę szkoły. Nad nią widnieje cyfra 3. Elementy te stanowią graficzne przedstawienie nazwy „Gimnazjum nr 3 w Oławie”. W centrum inicjału znajduje się postać czytającej sowy-symbolu mądrości i nauki.