logo_cb.jpg

czerwca 2019

Dzieje szkoły

Lata 2002-2005

Wspominając początki szkoły, należy przypomnieć udzielającą się wszystkim atmosferę entuzjazmu, która towarzyszyła pierwszym chwilom funkcjonowania szkoły. Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracji i obsługi nie szczędzili swego wysiłku, aby szkoła mogła prawidłowo funkcjonować. Od rana do wieczora równocześnie z pracami wykończeniowymi trwało urządzanie gabinetów-skręcanie mebli, ustawianie pomocy dydaktycznych. Niebagatelny wkład w uruchomienie budynku mieli również rodzice uczniów. Służyli oni swoją pracą, organizowali wsparcie finansowe, aby szkoła od pierwszych dni września 2002 roku mogła spełnić wszystkie warunki pozwalające na prowadzenie lekcji. Budynek zgodnie z normami UE jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych-zamontowano windę i wybudowano podjazd dla wózków inwalidzkich. Dziś śmiało można stwierdzić, że niewielka ilość uczniów (zaledwie 4 klasy), a także małe grono pracowników powodowało, że wszyscy czuli się ze sobą związani i wzajemnie odpowiedzialni za powstawanie nowej szkoły. W pierwszym roku pracy zaadaptowany był tylko parter i pierwsze piętro, równolegle z zajęciami dydaktycznymi prowadzono prace remontowe na II piętrze oraz w drugim skrzydle budynku.

Lata 2006-2007

W pierwszych latach funkcjonowania szkoły kłopoty stwarzał brak sali gimnastycznej. Kilkuletnie starania Pani dyrektor Danuty Kiwak zaowocowały w roku 2006 otwarciem nowej sali gimnastycznej wraz z zapleczem i siłownią. Od roku 2007 młodzież może korzystać również z wielofunkcyjnego boiska ze sztuczną nawierzchnią.

Ważnym momentem w dziejach placówki był proces wyboru patrona. Od początku jej istnienia toczyła się żywa dyskusja wśród nauczycieli, uczniów, a także rodziców na temat wyboru imienia. Kandydatów szukano wśród sportowców, postaci historycznych oraz literackich ważnych dla Polski czy świata. W drugiej turze wyborów kandydatami byli:

• Polscy Nobliści
  • Orlęta Lwowskie
  • Józef Piłsudski
  • Wisława Szymborska
  • Mikołaj Kopernik.

W wyniku referendum 11 stycznia 2006 roku decyzją uczniów, rodziców i nauczycieli Gimnazjum nr 3 w Oławie przyjęło imię Polskich Noblistów.

16 maja 2006

Dzięki współpracy dyrekcji szkoły- Danuty Kiwak i organu prowadzącego Gminy Oława reprezentowanego przez wójta Jana Kownackiego mogło nastąpić uroczyste otwarcie sali gimnastycznej. Mottem przewodnim uroczystości były słowa Henr ile Diona odnoszące się do wysiłku fizycznego i moralnego „Citius, Altu, Fortius” (szybciej, wyżej, dalej).

Swoją obecnością zaszczycili społeczność szkolną m.in.: wicewojewoda Roman Kulczyki, kurator Beata Pawłowicz oraz władze powiatu ze starosta Bożeną Polakowską i przewodniczącym rady powiatu Józefem Hołyńskim. Program artystyczny opowiadał o idei olimpijskiej i zyskał wysokie noty w oczach zaproszonych na uroczystość olimpijczyków wywodzących się z terenu Dolnego Śląska.

28 marca 2007

„Człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione, ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia”

/Maria Curie-Skłodowska/

Słowa M.Curie-Skłodowskiej towarzyszyły całej społeczności szkolnej w szczególnym dla uczniów, nauczycieli i rodziców dniu, w którym praca dydaktyczno-wychowawcza zyskała nowy wymiar- od tego dnia placówka nosi nazwę: Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Oławie.

To wielkie wyzwanie zarówno dla uczniów, jaki i nauczycieli, ponieważ szkoła wkroczyła na ścieżkę ideałów, które przyświecały patronom placówki-wybitnym osobowością historii, nauki i literatury-polskim noblistom. Świętu szkoły, towarzyszyło przesłanie, że każdy może zostać laureatem Nagrody Nobla i mamy nadzieję, że w przyszłości jednemu z naszych absolwentów przypadnie w udziale ten zaszczyt. Uroczystość powiązana była z przekazaniem szkole sztandaru, którego symbolika łączy wszystkie reprezentowane przez patronów cechy.