Galeria rok szkolny 2016/17

DSC_1915.JPG

Bezpieczni w Sieci

pobrane.jpg

Szukaj

Kalendarz

czerwca 2019
npwścps
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

licznik odwiedzin

Dzisiaj2
W tygodniu16
W miesiącu137
Łącznie71854

VCNT - Visitorcounter
Henryk Sienkiewicz

Henryk Sienkiewicz, jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich. Urodził się 5 maja 1846r. w zubożałej rodzinie szlacheckiej na Podlasiu (w Woli Okrzeskiej pod Łukowem). Chłopięce lata spędził na wsi, obserwując z bliska życie ludu, którego niedole przedstawił wiernie w swych wczesnych nowelach. Gimnazjum i studia wyższe (w Szkole Głównej) ukończył w Warszawie.

Działalność literacką rozpoczął dość wcześnie, już w roku 1867 pisząc krytyki literackie, felietony na aktualne tematy, wreszcie nowele. Zarówno świetna forma tych krótkich opowiadań, jak i zawarta w nich myśl postępowa i patriotyczna zapewniły młodemu pisarzowi wielki rozgłos. W nieco późniejszym okresie stworzył prawdziwe arcydzieła nowelistyki.

Po podróży do Ameryki talent Sienkiewicza osiągnął pełnię swego rozwoju. W latach 1883-1888 ukazała się Trylogia, czyli „Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski”. Ten wielki cykl powieści historycznych wywarł olbrzymi wpływ na społeczeństwo, bo chociaż przedstawiał czasy odległe – budził i podtrzymywał wolę oporu przeciw zaborcom. Trylogia przyniosła Sienkiewiczowi sławę, jakiej nie zdobył dotąd żaden polski pisarz.

Mimo ciężkich przeżyć osobistych (śmierć ukochanej żony pod koniec pisania Potopu, niefortunne drugie małżeństwo) talent pisarza nadal się rozwijał. Powstały nowe wielkie powieści historyczne:,,Quo vadis” (Dokąd idziesz 1896) i ,,Krzyżacy” (1900). Sienkiewicz zdobył światową sławę. Jego dzieła, tłumaczone na wiele języków, rozchodziły się w dużych nakładach w krajach europejskich, w Ameryce, a nawet w Azji i Afryce (Egipt).

W 1905 roku uhonorowany został literacką Nagrodą Nobla za ,,Quo vadis” oraz za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu" i - jak podkreślił jeden z jurorów - "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu". W swoim odczycie noblowskim laureat powiedział, że choć Polska uważana jest za martwą i pogrzebaną, to jednak dzięki jego nagrodzie dała ona świadectwo swej sile przetrwania i woli zwycięstwa.

Jeszcze wcześniej nagrodził Sienkiewicza naród polski. W roku 1900, na trzydziestolecie jego pracy literackiej, społeczeństwo ofiarowało mu jako dar narodowy – majątek Oblęgorek (obecnie mieści się w tym pałacyku Muzeum Sienkiewiczowskie).

Owocem wędrówki po Egipcie i innych terenach Afryki wschodniej stała się powieść młodzieżowa– W pustyni i w puszczy (1911).

Ostatnie lata niezwykle bogatego i pracowitego życia pisarz poświęcił pomocy ofiarom I Wojny Światowej, organizując w Szwajcarii specjalny komitet. Odzyskania niepodległości przez Polskę już nie doczekał. Zmarł w Vevey w Szwajcarii 15 listopada 1916 roku, okrywając żałobą cały naród.

Po zakończeniu I Wojny Światowej sprowadzono zwłoki Sienkiewicza do ojczyzny i pochowano uroczyście w podziemiach katedry warszawskiej.

 
Prawa autorskie
Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zastrzegam, że zalsze rozpowszechnianie artykułów, zdjęć i innych materiałów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Copyright © 2010 by Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Oławie.
All Rights Reserved.
©2010 stilpunkt